Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 569 v souboru /www/doc/www.5ps.cz/www/includes/menu.inc).

Brain Based Coaching

Brain Based Coaching je založen na vědeckých pracích o fungování mozku. Pohlíží na člověka holisticky a zaměřuje se především na propojení IQ a emocí. Tzv. emoční inteligence je stále ještě poměrně opomíjená součást lidského fungování. Vývojově nejstarší část mozku zvaná amygdala je zodpovědná za nejzákladnější emoce, především za strach. Vjemy z okolí přicházejí do amygnaly o zlomek vteřiny dříve a pokud jí tento "starý" mozek vyhodnotí jako nebezpečí, může se stát, že člověk jedná dříve, než myslí. V Brain Based Coaching se však s emocemi pracuje spíše na vyšší úrovni. Přihlíží se na to, že pokud je člověk v nepříjemných emocích, jeho pracovní paměť je značně zatížena a není možné generovat myšlenky a nápady ve větší hloubce. Kouč tedy pracuje s negativními emocemi tak, aby ustoupily. Také používá pozitivní hodnocení klienta, což přispívá k posilování pozitivních emocí a zvyšování sebevědomí, čímž se pracovní paměť uvolňuje a osvěžuje.

Na základě vědeckých poznatků bylo vyhodnoceno, že trvalá změna myšlení (v našem případě změna k pozitivnějšímu a efektivnějšímu myšlení) vyžaduje mnoho času a úsilí a také pevnou vůli. Proto je formální koučink nastaven na dvanáct sezení, přičemž každé sezení má svůj pevný řád a klient si mezi sezeními odnáší konkrétní úkoly, které si sám nastaví. Přirozeností člověka je bránit se změnám, proto často dochází k tomu, že i když se člověk ke změně rozhodne, má motivaci a nadšení, časem tyto hnací prvky odezní a člověk se automaticky vrátí ke starým zvykům, aniž by si toho nutně musel všimnout. Kouč pomáhá klientovi dodržovat stanovené úkoly tím, že si je klient sestaví na sezení a zaváže se k jejich plnění. Kouč také klienta neustále pozitivně povzbuzuje, zaměřuje se na to, co klient dokázal.

Mozek neustále propojuje různé cestičky. Když si vytvoříme nová spojení, uvolní se užitečné hormony, které nás vedou do akce. Pokud nejsme schopni vytvářet nová spojení, která by nám ukázala, jak vyřešit problém, ocitneme se ve slepé uličce a ven nám může pomoci koučování. Každý vytváří jiná propojení, žádný mozek není stejný, proto to, jak řešíme problém, musí být výhradně naše vlastní řešení. Každá nová myšlenka se zapisuje do pracovní paměti, pokud jí věnujeme dostatečně dlouho pozornost, stává se automatickou. Koučování pomáhá nejen k vytváření nových efektivních cestiček, ale také uvědomění si automatických reakcí. Vymazat stávající okruhy je prakticky nemožné, ovšem celkem snadné je zapsat nové, ty následně zaměřením pozornosti posilovat, až se toto spojení stane silnější, než to, které bychom chtěli vymazat.

Brain Based Coaching pracuje s těmito poznatky, zároveň se však drží všech zásad koučování. V první fázi ještě nepovažuje klienta za zcela kompetentního, avšak jeho cílem je dovést klienta až plné a vědomé kompetenci.