Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 569 v souboru /www/doc/www.5ps.cz/www/includes/menu.inc).

Pět základních zaměření

  • Posted on: 13 February 2016
  • By: admin

Je možné, že naše zaměření ovlivňuje velmi zásadně nejen to, co děláme, ale také to, jak se cítíme. Nabízím souhrn pěti základních zaměření s jejich výhodami a nevýhodami. Začneme pěkně odspodu.

DRAMA

Pokud je člověk v dramatu, je nastaven na základní úroveň přežití. Není možné plánovat ani vizualizovat, setrvává v silném nepříznivém emocionálním náboji. Toto zaměření je efektivní v případě nebezpečné situace. Také je potřebné v době truchlení. Někdy jej lze využít v psychoterapii. V běžném životě jej ovšem nelze doporučit.

PROBLÉM

Někdy je potřeba se zabývat problémy. Tento postoj je zaujímán zejména v psychoterapii, tam se pracuje na odstraňování problémů, bádání v hloubce, v příčinách. Je to nepochybně léčivý proces, ale v každodením životě není příliš užitečné setrvávat v problémech. Když se příliš zaměřujeme na problémy, věci se nám nedaří. Dokonce i v rámci odstraňování problémů je potřeba opustit v určitou chvíli pitvání problémů a zaměřit se na pozitivní formu řešení.

DETAILY

Lidé se přirozeně zabývají buď problémy nebo detaily. Pobývání v detailu znamená akci. To je skvělé, pokud ovšem již dobře víme, kam jdeme a jak se tam dostaneme. Pokud jsme stále v akci, ale nikam se zrovna neposouváme, nebo naše cesta vede někam, kam úplně nechceme, je potřeba poodstoupit a přemýšlet o tom, jak přistupujeme k tomu, co děláme a jak se posunout na úroveň nad tím -na plánování.

PLÁNOVÁNÍ

Plánování je vlastně "pouhé" přemýšlení bez akce, a na to přece nemáme čas, že? Jenomže pokud nemáme plán a cíl, nezbývá nám než nechat se vést. Což je samozřejmě v pořádku, ale ne vždy a ne ve všem a ne pro všechny. Plánování nám ve skutečnosti spoustu času ušetří.

VIZE

Vize je nejvítanější zaměření v průběhu koučování. Je to, kam jdeme. Je široká a emotivní. V běžném životě je samozřejmě vítána akce, ovšem pokud k akci máme stále před sebou vizi, dodává nám to energii a nadšení.